Veste, zakaj se pojavi nočno potenje? Berite dalje in pridobite več informacij o tej težavi. Nočno potenje je prekomerno potenje, ki se pojavi med spanjem. Običajno preseže normalne količine, ki so potrebne za uravnavanje telesne temperature. Ljudje, ki se soočajo z dotičnimi težavami se ponoči velikokrat zbudijo prepoteni, nekateri si morajo zamenjati tudi oblačila. Občasno nočno potenje sicer ni nič nenavadnega, tisto bolj obilno in pogosto pa lahko opozarja na različne zdravstvene težave.
Možnih vzrokov za potenje ponoči je več, med tiste najbolj pogoste pa uvrščamo:
- Dejavnike okolja:
- če spite v prostoru s previsoko sobno temperaturo ali ogrnjeni s preveč oblačili in odejami se tako telo prekomerno segreva,
- če za spanje uporabljate oblačila in posteljnino, ki so izdelana iz nekvalitetnih materialov (npr. sintetika), to lahko znatno zmanjša dihanje kože.
- Hormonske spremembe:
- pri ženskah se lahko prekomerno potenje pojavlja v obdobju menopavze zaradi nihanja vrednosti estrogena,
- pojavlja pa se tudi pri težavah s ščitnico in drugih hormonskih motnjah.
- Možne bolezni in okužbe:
- okužbe, ki lahko povzročajo prekomerno potenje sta npr. tuberkuloza in HIV,
- nekatere kronične bolezni, kot sta na primer rak in diabetes.
- Uživanje zdravil:
- uživanje antidepresivov, tablet za hormonsko uravnavanje ali zdravila za zniževanje krvnega tlaka.
- Stres in panični napadi: pri soočanju s tovrstnimi težavami obstaja možnost vpliva na delovanje avtonomnega živčnega sistema, ki povzroča potenje.
- Nevrološke motnje: npr. Parkinsonova bolezen.
Posledice nočnega potenja:
Seveda najprej opazimo mokra oblačila in posteljnino, vendar tako potenje lahko povzroča tudi nekatere druge težave, kot so motnje spanja in nespečnost, dehidracijo ter utrujenost čez dan. Kot posledico lahko opazite tudi oslabljen imunski sistem in posledično večje tveganje za okužbe.
Preprečevanje prekomernega nočnega potenja:
Če potenje ne nastaja kot posledica zgoraj naštetih zdravstvenih težav, ga lahko poskušate zmanjšati z raznimi ukrepi, ki pripomorejo k boljšemu spalnemu okolju:
- spanje v lahkih in zračnih materialih (tako oblačila kot posteljnina),
- za spalne prostore je priporočljiva nekoliko nižja temperatura, in sicer nekje med 16 in 20 stopinjami Celzija,
- nekatera hrana in pijača lahko vodita do težav s prekomernim potenjem. Svetujemo vam, da se pred spanjem izogibate hrani z močnimi začimbami, alkoholu in kofeinu.
- če se soočate s stresom in anksioznostjo, lahko poskusite pred spanjem izvajati vaje za sproščanje,
- priporoča se redna telesna aktivnost, kot na primer telovadba, pri tem pa morate biti pozorni na to, da je ne izvajate tik pred spanjem, saj lahko v tem primeru še dodatno pripomore k nespečnosti.
Obisk zdravnika:
Ker pa je lahko nočno potenje pokazatelj resnejših zdravstvenih težav, je pomembno, da pri pojavu nekaterih simptomov obiščete osebnega zdravnika, saj na ta način lahko preprečite pojav raznih zapletov in poslabšanja bolezni. Če potenje traja dlje časa, poleg tega izgubljate tudi telesno težo, se soočate s povišano telesno temperaturo in dolgotrajno utrujenostjo ne odlašajte, obiščite zdravnika, ki vas bo napotil na dodatne preiskave.
Če povzamemo je pojav nočnega potenja lahko precej neprijeten, vendar se ga v večini primerov lahko obvladuje ali prepreči. Pri njegovem občasnem pojavu in brez ostalih simptomom, ga lahko dobro obvladujete s spremembami v vašem življenjskem slogu. V primeru, ko potenje spremljajo tudi druge zdravstvene težave pa se priporoča obisk osebnega zdravnika.